prezentator multilingv - interpret - traducător

RO
(16 mai 2023 11:41)
Weekendul trecut am avut un weekend plin. Sâmbătă am prezentat o competiţie de 1/2 IronMan în apropiere de Graz, Austria, iar după concurs m-am dus cu maşina la Viena să iau zborul spre Bucureşti pentru a fi la startul semimaratonului de duminică, sigur, tot în postura de prezentator. În Austria, acest triatlon se bucură de multă simpatie din partea celor prezenţi. Sunt vreo 200 de triatlonişti la start în fiecare an. Se începe cu 2 km de înot, se continuă cu 86 km de ciclism şi se aleargă 20 de km înainte de linia de sosire. Printre organizatori se găsesc şi români stabiliţi în Graz, e îmbucurător să mă întâlnesc cu ei la acest eveniment anual. În acest sezon, cursa a fost câştigată de Andrii Onyshchenko (Ucraina) la masculin, şi de Michaela Wolf (Austria) la feminin. Felicitări tuturor!
(17 iunie 2019 11:52)
Diferite categorii de vârstă, diferenţe în pregătire şi formă dar un scop nobil, un scop comun: ajutorarea bolnavilor de leucemie. Asta a fost ţinta celor peste 500 de alergători care au participat la concursul Leukämiehilfelauf în oraşul austriac Graz. În jurul palatului Eggenberg am văzut oameni cu mult bun simţ şi gândire pozitivă alergând pe mai multe distanţe pentru a oferi o şansă pentru cei nevoiaşi. Am fost onorat să prezint acest eveniment caritabil în limba germană. A fost o zi pe care n-am să o uit niciodată.
(15 mai 2018 16:16)
La triatlonul de lângă Graz (Austria) am impresia de parcă m-aş întâlni cu cei mai buni prieteni într-o zi plăcută de primăvară: o privelişte splendidă, oameni prietenoşi, linişte... A fost cazul şi de data asta când am prezentat Austrian 1/2 Iron Triathlon, ce constă în 2 km înot, 86 km ciclism şi 20 km alergare. La ediţia din acest an cel mai rapid a fost germanul Till Schramm (campion mondial U23 duatlon distanţă lungă), respectiv cehoaica Simona Krivankova, vicecampioană europeană la triatlon.
(11 mai 2015 10:25)
Triatlonul Half-Iron de la Graz este cunoscut pentru atmosfera familială şi traseul pitoresc pe care îl oferă la fiecare ediţie. Anul acesta, concursul a avut loc la data de 9 mai, centrul competiţional fiind plasat la malul lacului Rocksee. La startul competiţiei s-au aliniat 239 de sportivi care au avut de străbătut un traseu de o frumuseţe ieşită din comun. Marea aventură a început cu 2 km înot, a continuat cu 86 km ciclism şi s-a terminat cu proba de alergare pe o distanţă de 21 km. La masculin, vicecampionul naţional al Sloveniei, Matija Meden s-a impus în faţa ungurilor Petsuk şi Flander. Cursa feminină a fost câştigată de italianca Marina Novel. După ediţia de anul trecut, şi de data asta am avut onoarea de a prezenta evenimentul în mai multe limbi.