prezentator multilingv - interpret - traducător

RO
(16 octombrie 2023 15:17)
Ediţia din acest an a Raiffeisen Bank Bucharest International Marathon s-a organizat cu statut sold-out, toate cele 16 mii de locuri disponibile fiind ocupate din timp. Alergătorii au avut de ales dintre următoarele probe: 10 km, 21 km şi evident, proba clasică de 42,195 km. Cursa regină de maraton a fost câştigată de marocanul Mohamed Chaaboud cu timpul de 2:17:18, iar la feminin etiopianca Mekkonen Serkalem Mengiste s-a impus cu 2:37:44. Pentru organizatori însă cel mai important a fost faptul că evenimentul s-a desfăşurat în condiţii perfecte iar atmosfera a fost una senzaţională, mai ales la sosirea ultimului concurent după 6 ore de concurs, acesta (dl. Ilie Roşu) fiind primit cu aplauze şi muzică, în prezenţa organizatorilor, voluntarilor şi a alergătorilor rămaşi în Piaţa Constituţiei. Felicitări tuturor!
(18 octombrie 2022 14:13)
În premieră în istoria de 15 ani a maratonului de la Bucureşti în formatul lui actual, competiţia tradiţională de 42,195 km a fost câştigată de un concurent român. Alexandru Corneschi s-a impus în faţa Palatului Parlamentului, el fiind primul român care reuşeşte acest lucru. Timpul său a fost de 2 ore 15 minute 58 secunde, o performanţă bună din partea unui atlet european. Oricum, cea mai mare bucurie pentru mine este faptul că peste 8 mii de alergători au invadat capitala în acest weekend destinat alergării, iar cei care nu s-au pregătit pentru un maraton întreg, au avut posibilitatea de a alerga la semimaraton, la maraton ştafetă sau la cursa de 10 km în ziua de duminică.
(07 noiembrie 2018 21:18)
Consider că este un privilegiu să prezint Raiffeisen Bank Bucharest International Marathon în faţa Palatului Parlamentului. La fel ca în anii trecuţi, evenimentul a însemnat o zi de duminică extrem de deosebită pentru mine. Sunt onorat să am microfonul în mână la un concurs cu mii de participanţi: amatori & profesionişti, tineri & experimentaţi... Ne vedem şi la anu'! Sper...
(23 mai 2016 18:00)
În ziua de 15 mai am prezentat semimaratonul de la Bucureşti. La concurs au participat 16.000 de alergători, iar evenimentul a fost vizitat de campioane olimpice precum Elisabeta Lipa, Andreea Raducan sau Valeria Racila.