prezentator multilingv - interpret - traducător

RO
(30 septembrie 2022 15:14)
Turul Ciclist al României a pornit de la Satu Mare în acest an. Sătmărenii au avut ocazia de a admira profesionişti preum Davide Rebellin sau Adam Hansen, dar şi mulţi concurenţi români care s-au bătut pentru supremaţie. Edi Grosu chiar a urcat pe podium după prolog. A fost o sărbătoare a sportului, şi cu toate că eu am asistat doar la programul de la Satu Mare, sunt sigur că ”Mica Buclă” a oferit multe momente spectaculoase în drum spre Bucureşti. Ediţia cu numărul 55 s-a terminat cu victoria britanicului Mark Stewart (Bolton Equities).
(27 noiembrie 2014 21:59)
Sezonul sporturilor de iarnă bate la uşă şi ne aşteaptă cu noi competiţii de mare anvergură. Voi avea onoarea de a prezenta etapa românească a Cupei Mondiale de sanie pe pistă naturală. Concursul va avea loc între 29 ianuarie şi 1 februarie la Vatra Dornei. Sanieri profesionişti din toată lumea se vor întrece pe pista naturală din Bucovina, garantând un spectacol sportiv de excepţie. Sper să mă întâlnesc acolo cu cât mai mulţi iubitori ai sporturilor de iarnă, sunt sigur că va fi un spectacol pe cinste.
(10 septembrie 2014 14:56)
Am trăit un weekend de vis la Mamaia! La Mamaia Triathlon Challenge am avut parte de o atmosferă senzaţională. Sâmbătă a fost ziua triatloniştilor români: peste 800 sportivi s-au întrecut la marea finală a circuitului naţional. Apoi, duminică a avut loc un concurs istoric: Cupa Europeană de Triatlon, în premieră în România. Reprezentanţi ai 25 ţări s-au aflat la startul cursei, iar mii de persoane le-au făcut galerie. În aplauzele frenetice ale spectatorului, ucraineanca Yuliya Yelistratova s-a impus la feminin, iar vedeta Rusiei, Dmitry Polianskiy a câştigat la masculin. A fost o onoare să-l primesc pe scenă pe Alteţa Sa Regală Principele Nicolae al României. Pe această cale felicit organizatorii, clubul sportiv SmartAtletic şi Federaţia Română de Triatlon, pentru efortul depus şi buna organizare a concursurilor.

(15 iulie 2014 09:50)
Magie pe două roţi, un peisaj de poveste şi ciclişti de talie mondială: cam aşa se caracterizează pe scurt cel mai important tur ciclist din România, Turul Sibiului. Competiţia de la Sibiu, aflată la a patra ediţie, debutează miercuri seara cu ceremonia de deschidere. Vor fi prezentate cele 22 de echipe din 17 ţări. Nu vor lipsi marii campioni, precum Emanuele Sella, Vitaliy Popkov,  Eduard Carol Novak (campion paralimpic în 2012) sau Stephan Schumacher (câştigător de etape la Turul Italiei). Lista continuă cu alte nume celebre care vor ataca munţii din jurul Sibiului.

De joi până duminică, cei peste 150 de ciclişti vor străbate peste 500 km. Vor ajunge la lacul Bâlea, se vor căţăra în staţiunea Păltiniş, vor face spectacol în prologul din centrul Sibiului şi se vor întrece la contratimpul pe echipe.

Va fi un concurs pe cinste, un adevărat festival al sportului. Dragi iubitori ai ciclismului, ne vedem la Sibiu! Voi fi cu microfonul în mână!