prezentator multilingv - interpret - traducător

RO
(22 aprilie 2024 12:12)
Maratonul ciclist de la lacul Neusiedl în estul Austriei a ajuns la cea de-a 32-a ediţie. În acest an am avut un eveniment sold-out cu 2000 de rutieri din 46 ţări. O ediţie de succes, chiar dacă vremea n-a fost de partea cicliştilor în acest an: vânt destul de puternic, 6 grade la start, 10 la sosire. România a fost reprezentată mai ales de concurenţi arădeni. Victoria i-a revenit olandezului Jeroen van Voorden care a completat traseul de 127 km în 3 ore 2 minute 45 secunde. Am fost onorat să prezint această cursă, pe lângă faptul că am văzut multe feţe zâmbitoare şi sportivi adevăraţi, l-am întâlnit şi pe marele Andreas Kloeden, dublu vice-campion în Turul Franţei. Tare omul, mă refer la Kloeden, evident!
(16 aprilie 2024 11:52)
Cel care crede că doar alergarea înseamnă o provocare imensă la un maraton, acela greşeşte. Până şi organizatorii, voluntarii, şi chiar şi prezentatorii au extrem de mult de lucru la un maraton. Duminica trecută am vorbit vreo 7 ore la microfon, la un concurs al cărui câştigător, kenyanul Ndiwa Sakong a doborât recordul traseului, noul reper fiind de 2 ore 17 minute 12 secunde. Evenimentul a fost sold-out, cinci mii de alergători au luat startul în total. Felicitări tuturor celor implicaţi!
(12 aprilie 2024 11:45)
Este întotdeauna special să fiu gazda unei conferinţe de presă. De data asta am deschis sezonul de alergare, prezentând festivalul sportiv Telekom Vivicitta ce va fi găzduit de Budapesta în weekendul 20-21 aprilie. Organizatorii se aşteaptă la circa 20 de mii de participanţi. Frumos!
(31 decembrie 2023 10:26)
Tare fain a ieşit şi anul acesta petrecerea de Crăciun a celor de la Nissin. Vorbim de o companie japoneză, fabrică de paste şi de supe instante. Fabrica îşi are unul dintre centre în oraşul maghiar Kecskemét, acolo unde sute de cetăţeni se bucură de locuri sigure de muncă, firma fiind în continuă creştere. La petrecerea de final de an s-a cântat şi s-a dansat, e o comunitate extrem de prietenoasă. Cred că sunt vreo 7-8 ediţii la care am participat, mereu mă simt bine la ei. Merci!
(16 octombrie 2023 15:17)
Ediţia din acest an a Raiffeisen Bank Bucharest International Marathon s-a organizat cu statut sold-out, toate cele 16 mii de locuri disponibile fiind ocupate din timp. Alergătorii au avut de ales dintre următoarele probe: 10 km, 21 km şi evident, proba clasică de 42,195 km. Cursa regină de maraton a fost câştigată de marocanul Mohamed Chaaboud cu timpul de 2:17:18, iar la feminin etiopianca Mekkonen Serkalem Mengiste s-a impus cu 2:37:44. Pentru organizatori însă cel mai important a fost faptul că evenimentul s-a desfăşurat în condiţii perfecte iar atmosfera a fost una senzaţională, mai ales la sosirea ultimului concurent după 6 ore de concurs, acesta (dl. Ilie Roşu) fiind primit cu aplauze şi muzică, în prezenţa organizatorilor, voluntarilor şi a alergătorilor rămaşi în Piaţa Constituţiei. Felicitări tuturor!
(12 septembrie 2023 11:16)
Brasov Running Festival a devenit un eveniment cunoscut în întreaga lume, cel puţin în rândul celor care urmăresc atletismul internaţional. La ediţia din acest an s-a doborât recordul mondial atât la 5 cât şi la 10 kilometri. Celebra alergătoare din Kenya, Agnes Ngetich (locul 6 la Campionatul Mondial în acest an), a absolvit cursa feminină de 10 kilomteri în 29 de minute şi 24 de secunde.

(05 septembrie 2023 11:53)
Doar un singur lucru poate fi mai plăcut decât alergarea la apus de Soare: alergarea pe aeroport la apus de Soare. Peste 1000 de alergători au avut ocazia de a participa la concursul numit BUD Runway Run de la Budapesta. Este vorba despre o cursă caritabilă, două fundaţii au beneficiat de taxele de înscriere a celor invitaţi. Organizatorii au pregătit două curse pentru adulţi: 5 şi 10 km. Un alt lucru extraordinar: la festivitatea de premiere şi-au făcut apariţia trei campioni olimpici la nataţie, celebrii Tamás Darnyi, Sándor Wladár şi Éva Risztov, respectiv campionul european Richárd Márton. A fost o zi superbă! Un apus de Soare extraordinar!
(21 august 2023 11:07)
Am avut o competiţie spectaculoasă la Turul Ciclist al Ţinutului Secuiesc. Victoria finală i-a revenit austriacului Martin Messner (KTM-WSA Graz) care la final a preluat conducerea şi s-a impus cu 5 secunde la general. Tricoul celui mai bun român a fost îmbrăcat de Cristi Răileanu, câştigătorul ultimei etape de la M-Ciuc, care s-a clasat pe 3 în clasamentul general. Am avut parte de 4 zile frumoase, pe meleaguri fabuloase, acasă la secui, acasă la noi! Mulţumim!